Виноград – це один із кращих загальнозміцнювальних, тонізуючих, висококалорійних продуктів, який є дієтичним і навіть лікувальним.
Ягоди винограду містять легкозасвоюваний цукор, органічні кислоти, клітковину, ферменти, бета-каротин, пектин, вітаміни, мікроелементи, у тому числі йод фтор, залізо, бром, калій, марганець, мідь та інші мінеральні речовини.
Такий розкішний хімічний склад є розгадкою чудових лікувальних властивостей винограду. Найбільшу користь виноград приносить у свіжому та висушеному вигляді. Але, не варто применшувати користь виноградного соку та вина.
Корисні властивості винограду та вплив на здоров’є
- Відомо, що виноград позитивно впливає на кістковий мозок, що сприяє покращенню функціонування кровотворних органів.
- Виноград, насамперед червоний, нормалізує ритм серцевих скорочень, артеріальний тиск, покращує склад крові, посилює кровообіг, підвищує рівень азоту в крові, перешкоджає утворенню тромбів та збільшує рівень гемоглобіну.
- Виноград використовують при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, які супроводжуються зниженою секрецією шлункового соку, оскільки його ферменти сприяють виділенню шлункового соку.
- Виноград потрібно їсти при гострих запальних процесах дихальних шляхів, а також при бронхіальній астмі та плевриті.
- Ягоди винограду покращують роботу печінки, допомагають очищенню всього організму, прискорюють виведення радіонуклідів і токсинів, підвищують загальний тонус і допомагають у короткі рядки відновлюватися після перенесених стресів та великих фізичних навантажень.
- Виноградний сік включає добову норму вітамінів категорії В, досить великий відсоток вітаміну С, який відмінно засвоюється, так як виноградні ягоди містять в собі вітамін Р, які забезпечують засвоювання організмом вітаміну С.
- Виноград покращує пам’ять завдяки незамінним антиоксидантам. У зв’язку з чим виноград показаний усім, хто веде розумову та фізичну діяльність. Не дарма спортсмени активно включають його до свого раціону.
- Виноград має сечогінну дію, тому допомагає при набряках. Також завдяки великій кількості клітковини виноград здатний прискорювати обмін речовин і перемагати запори.
- Корисні властивості винограду здатні недопустити появу каменів у нирках, у жовчному та сечовому міхурі.
- Темний виноград – відмінні ліки для людей, які страждають на артрити і ревматизм, оскільки він може лікувати подагру, виводячи з організму солі.
- Виноград часто включають в дієти, він допомагає позбавитися систематичних мігрені, його називають природним афродизіаком, тому що посилює сексуальний потяг особливо у жінок.
- Виноград помічник жіночому здоров’ю, тому що він здатний запобігати розвитку страшної хвороби – раку молочних залоз і навіть допоможе боротися з цією недугою.
- Виноград благотворно впливає на шкіру. Промені сонця викликають раннє старіння жіночої шкіри, але саме виноград знижує до мінімуму негативний вплив сонячних променів. У зв’язку з чим екстракт винограду включають до складу сонцезахисних кремів, а також різної косметики.
- Високий вміст цинку в ягодах винограду позитивно впливає на нігті та волосся.
- Олія з винограду застосовується для антицелюлітного масажу.
- Сік із ягід зеленого винограду потрібен тим, хто бажає зміцнити свій імунітет і зарядитися бадьорістю.
- Чорний виноград покращує зору.
- Ягоди червоного винограду – гарний противірусний та антибактеріальний засіб, допоможе захиститися від вірусів, інфекцій та швидко перемогти герпес.
- Виноград запобігає появі каменів у жовчному, сечовому міхурі та нирках.
Вчені встановили мінімальну норму споживання винограду для людини, яка склала 8 кг на рік.
Грону винограду Ви можете купити на ринку або в магазині, але краще виростити його самостійно, поєднавши приємне з корисним!
Окрім того, Вам можуть бути цікаві наступні статті:
Однако, виноградный сок обладает многими свойствами, которые благотворно влияют на организм будущей мамы, и виноград при беременности может быть полезным, если употреблять его в небольших количествах.
Выбирая виноград при покупке, следует особое внимание обращать на его сорт. Доказано, что не все сорта винограда одинаково полезны. Например, белые сорта содержат меньшее количество веществ, так необходимых нашему организму. Поэтому предпочтение в этом смысле лучше отдавать темным, красным сортам.