Насамперед освоюючи виноградарство потрібно ознайомитися зі структурою виноградного куща і з кожною його складовою окремо. Це необхідно для розуміння теоретичного матеріалу у вигляді статей, відеоуроків та практичного використання знань на винограднику. Будівлю винограду ми розглянемо на класичному малюнку.
Будова куща винограду, його частини та їх значення
1 – Підземний штамб винограду. Підземний штамб – це складова винограду, що знаходиться в землі, що утворилася з живця. Утворює придаткові пагони, які неправильно називати корінням, оскільки вони стеблового походження. Підземного штамбу у сіянців винограду взагалі немає.
2 – П’ята винограду. П’ята винограду – це нижня частина саджанця, від якої зростає коріння винограду.
3 – Основне коріння. Під основним корінням розуміють коріння, яке росте від п’яти, їх ще називають п’яткове коріння. Воно є найважливішим корінням винограду.
4 — Бічні корені – це коріння, яке розташоване вище п’яти, але нижче голови куща.
5 — Поверхневе коріння – це коріння, яке розташоване практично на поверхні біля голови куща, їх ще називають росяним корінням.
6 – Голова куща винограду. Голова куща – це стовщена складова штамба, від якої ростуть багаторічні рукави, плечі кордону або ріжки.
7 – Рукави винограду. Рукави винограду – це основна деревна лоза, яка відгалужується від голови куща, є провідником води, мінеральних та органічних речовин від листя до коріння та навпаки.
8 – Сучок заміщення винограду. Сучок заміщення – це побіг (однолітній), обрізаний на 2 бруньки, які необхідні для того, щоб на ньому наступного року сформувати дві лози, верхню для плодоношення, а нижню знову обрізають коротко, формуючи новий сучок заміщення. Так роблять щороку.
9 – Стрілка плодоношення винограду. Стрілка плодоношення – це визрілий та розвинений однорічний приріст. На стрілці плодоношення розташовуються очі, які характеризуються різною плодоносністю, залежно від зони розташування.
10 – Плодова ланка винограду. Плодова ланка – це зона плодоношення куща винограду незалежно від формування, що складається з однакових ділянок.
11 – Однорічні пагони – це виноградна лоза, яка наросла протягом року.
12 – Безплідний пагін – це пагін, на якому не росте плід (грона винограду).
13 – Плодоносний пагін винограду. Плодоносний пагін – це стрілка, залишена торік на рукаві для плодоношення цього року. Вона дає пагони із плодами. Плодова лоза видаляється восени з усім приростом.
14 — Виноградний пасинок. Пасинок – це по суті пагін, але другого порядку, який розвивається з бруньки (почки) в пазусі виноградного листя. На відміну від основного пагону пасинок слабше зростає.
15 — Коронка втечі винограду. Коронка пагона – це верхня частина зеленого пагона, її верхівка.
16 — Зимуючі очі – це комплекс кількох бруньок, розташованих на подушечці, покритих загальними смужками та лусочками. Виноградар має розуміти, що це важелі врожайності. Від розвитку зимуючих очей на винограднику цього року безпосередньо залежить врожай наступного року.
17 – Порослевий пагін – це пагін, який розвивається з підземного штамба. Ця пагін негативно впливає на розвиток куща, у зв’язку з чим на виноградниках щорічно необхідно видаляти їх. Після початку вегетації, потрібно відкопати шийку куща (до 20 см) і гострим секатором впритул до стовбура видалити всі такі пагони, а також поверхневі корені щепи.
18 -” Волчок” – це пагін, який розвивається зі сплячої почки на голові, рукавах виноградного куща.
Окрім того, Вам можуть бути цікаві наступні статті:
На подземном штамбе, от головы куста, а нередко и рукавов, касающихся земли, при укрывной культуре образуются поверхностные или так называемые росяные корни . Они мелкие, однако сильно тормозят образование основных ниточных корней. Это — особенно вредно при прививке европейского винограда на филлоксероустойчивые или морозоустойчивые подвои. И этом случае развитие росяных корней от привоя может привести к переходу винограда на собственные корни и его гибели от повреждения филлоксерой или при неблагоприятных условиях.
Формировка Косой кордон заключается в том, что куст не имеет вертикальной части и состоит из двух рукавов, направленных косо вверх. Кисти винограда оказываются на высоте 80-100 см над землей. Саженец при такой формировке при посадке располагается под углом 20-30 градусов.
Наличие влаги в почве уменьшает глубину промерзания грунта и улучшает условия зимовки куста винограда. В это время после первых заморозков происходит подмерзание листвы. Через неделю листья обрываем и очищаем от них дно траншеи. Лозы обрезаем, укладываем на дно траншеи и пришпиливаем крючками. Лозы не должны касаться земли.
По сути, куст винограда представляет собой лиану, имеющую длинные стебли, концы которых впоследствии превращаются в плодоносящие лозы. Способностью плодоносить обладают только однолетние лозы.